ב"ה חברת ההדברה המומלצת בישראל

חייגו: 1-700-700-900

הדברת טרמיטים

מבנה גוף

הטרמיטים דומים לנמלים, קטנים, בהירים.  הטרמיטים חיים במושבות ולכל פרט בהם יש תפקיד ומבנה גוף ייחודי שמתאים לדרישות התפקיד שלו במושבה.

הפועלים– מתחזקים את המושבה ודואגים לאיסוף מזון, דומים לנמלים בגודל של כ- 3 מ"מ, בעלי צבע צהבהב.

הלוחמים– מגנים על המושבה, בעלי לסתות חזקות ובולטות- אורכם כ- 5 מ"מ.

המלך והמלכה– בגודל של כ- 8 עד 10 מ"מ,  בעלי כנפיים, הם היחידים שמסוגלים להתרבות, המלך נמצא ליד המלכה ומפרה אותה כל כמה ימים.

בתקופות האביב או הקיץ- יוצאים מהקן להקות של מלכות ומלכים (בעלי כנפיים) אשר מתפזרים ומטרתם להקים קן חדש.

מזון הטרמיטים-   הטרמיטים ניזונים מעץ.  גופם מעכל בקלות את התאית המצויה בעץ.

קן/המושבה של הטרמיטים– הטרמיטים מקננים באדמה, והקן שלהם נראה כמו תל, הר, עשוי מחול המעורבב עם הפרשות המזון- עץ של הטרמיטים- מה שמחזק את מבנה הקן.

קן טרמיטים בבית- ימצא בדרך כלל בצמוד למשקופים, נראה כמו גוש בוץ חום, חזק- דומה לקן צרעות.

איתור וניטור בעיית טרמיטים

הטרמיטים מצויים באדמה ובחול.  ולכן, על פי רוב – הטרמיטים ימצאו בבתים צמודי-קרקע.

בארץ קיימים אזורים בהם ידועה בעיה של נגיעות גבוהה בטרמיטים כדוגמת העיר ראשון לציון.

בעיית הטרמיטים בראשון לציון מוכרת גם לרשויות העיר ולכן העירייה דורשת, כחלק מהאישורים לבנייה על הקרקע- אישור לטיפול באדמה נגד טרמיטים לפני בנייה- חברתנו מספקת חוות דעת מומחה ומתן אישור מתאים.

התגלות טרמיטים בדירות בבניינים רבי קומות- לאחרונה התגלו יותר מקרים של טרמיטים בדירות המצויות בבניינים- מסתבר, שבשלב בניית הבניין, כחלק מהחול לבנייה ששמים מתחת למרצפות הדירה, נעשה שימוש בחול נגוע בטרמיטים.

כאמור, הטרמיטים מקננים בחול שבאזור הבית הפרטי ומתחת למרצפות, והאוכל שלהם זה עץ יבש.  לכן, העץ היחיד שמוצאים הטרמיטים מתחת למרצפות זה המשקופים (עד לא מזמן- הבסיס של המשקופים נקבר ברצפה.  כיום, בבנייה חדשה, על פי רוב- המשקופים ממוקמים מעל הריצוף).

הטרמיטים אוכלים את המשקוף ומשתמשים בו כגשר כדי לעלות מהחול מתחת לריצוף להגיע לתוך הבתים- משם הם מתפזרים ומגיעים לארונות המטבח וליתר רהיטי העץ המצויים בבית.

כשיש התפרצות של בעיית טרמיטים- ניתן לראות חורים קטנים במשקופים, לעיתים תמצא שלוחה של קן הטרמיטים (גוש בוץ חום) בצמוד למשקוף.

אם נמצא את החרק עצמו- על פי רוב הוא ימצא מת (החרק לא סובל את אור היום).

הדברת טרמיטים

מאחר שקן הטרמיטים מצוי בחול שמתחת למרצפות ובאדמה באזור הבית הפרטי- עיקר ההדברה מבוצעת על ידי הזרקה של חומר הדברה לתוך הרצפה.  עבודה זו נעשית על ידי קידוח של חורים בעובי של 12 מ"מ בחיבורים של המרצפות (ברובה) ברצפה לאורך הקירות.

המדביר שלנו יבצע קידוחים כל 40-60 ס"מ ודרך חורים אלו יזריק חומר הדברה- שישמיד את קן הטרמיטים המצוי מתחת למרצפות. פעולת הקידוח וההזרקה של חומר ההדברה תבוצע גם מחוץ לבית וסביב עצים יבשים שימצאו בחצר הבית.

חשוב מאוד-

הדברת טרמיטים דורשת מקצועיות וניסיון- חשוב להזריק כמות חומר הדברה מספקת על מנת להספיג את החול במידה כזו- שקן הטרמיטים אכן יושמד.

חשוב לדעת לבצע את הקידוחים בצורה מקצועית ואחראית על מנת להימנע מפגיעה בתשתיות חשמל ומים המצויות בדירה.

תולעי עץ/ ליקטוס

לעיתים מתבלבלים בין טרמיטים לחרקי עץ אחרים,  (שניהם אוכלים את העץ).

אולם, חשוב לאבחן באופן חד משמעי את סוג החרק, שכן הטיפול לכל חרק שונה באופן מהותי.  טיפול נגד טרמיטים לא יעזור במקרה שהבעיה היא חרקי עץ אחרים ולהפך.

סגירת תפריט